Dış Mekan Perdesi
Klasik perdelerin dışında iç mekanlara değil dış mekanlara kurulabilen perde sistemleridir. Dış mekanda kullanılabilmesi için dayanıklı bir kumaşın kullanılması şarttır. Zip perde olarak da adlandırılan dış mekan perdeleri oluşturulan mekanizma sayesinde kenarlarda bulunan kanallar içerisinde hareket eder. Dış cephe perde sistemleri bütçeye ve kullanılacak alana göre farklılık gösterebilir.

Dış Mekan Perde Çeşitleri Nelerdir?
Zip perde ve dış jaluzi olarak iki çeşit mevcuttur. Bu sistemi motorlu ve motorsuz olarak da kullanabilirsiniz.

Zip Perde; Dış mekan için ayrı bir çözüm getiren bir sistemdir. Dış mekan stor perde kumaşı sayesinde özel ray üzerinde fermuarlı sistemde hareket eder. Düzeneği sayesinde bozulma yapmaz. Motorlu sistemlerde uzaktan kumanda ya da buton vasıtasıyla kullanılır. Dış cephe stor perde olarak da adlandırılan bu sistemler kullanıma uygun ve yıpranma ya da renk atması gibi durumlara karşı dayanıklı olarak üretilmiştir.

Dış Jaluzi; Görünüş olarak ev içerisinde kullanılan jaluzilerin dış cepheye uygulanmış halidir. Görüntü aynı olmuş olsa da yapı olarak farklıdırlar. Yaygın olarak kullanılan sistem rahatlığı ve kullanımı açısından motorlu sistemler tercih edilir. Perdeye ekstra ilave edilen sensör sayesinde dışarıdan alınan güneş ışınlarına göre otomatik olarak kapanıp açılma yapabilir. Sizin için dış mekan güneşlik görevini de görür.
Dış Mekan Perde Nerelerde Kullanılır?
Özellikle topluluğun olduğu bölgelerde kafe, restoran gibi alanlarda dışardaki zararlı güneş ışınlarının perde tarafından emilerek içeri girişini engeller. Soğuk sıcak demeden dört mevsim kullanılabilecek bir ürün çeşididir. Sağlam yapısının yanı sıra esnektir. Ev ve iş yerlerinde kullanımı oldukça yaygındır. Kışın soğuk havayı da kesmesi sebebiyle ısıdan tasarruf etmenizi sağlar. Uzaktan kumandalı olarak da yönetilebilir. Dış mekan perdeleri panjur ya da sineklik görevi görmektedir. Stor tarzı düz yapısıyla iç kısımda karanlık bir ortam yaratmaz sadece dışarıdan gelen zararlı ışınları hapseder. Kullanılan mikro gözenekli kumaş sayesinde içerisinin havalanmasını de sağlar. Kırışmayan, sarkma yapmaz ve uzun yıllar kullanım kolaylığı sağlar.