Ev Dekorasyonlarında Perde Kullanımı Nasıl Olmalı?

Ev Dekorasyonlarında Perde Kullanımı Nasıl Olmalı?

Perde seçimi evin olmazsa olmazıdır bayanlar için. Eve ilk girildiği zaman göze çarpan perdelerdir. Hem kullanışlı hem modayı takip edebilmek adına detaylı dekorasyon araştırmaları yapılıyor mutlaka. Peki ya hangi renk, hangi kumaş ya da hangi model perdeler tercih edilmelidir?
SALON VE ODALARDA TERCİH EDİLEBİLECEK PERDE MODELLERİ

Model olarak tercih ettiğiniz perdelerde, evinizin şekli ve boyutu oldukça önemli bir etkendir. Salonlarınızda ya da odalarınızda farbela ve kanat perdeler tercih edebilirsiniz. Hem gösterişli hem de kullanışlıdır. Aynı şekilde ütü istemeyen kumaşlar da tercih edebilirsiniz. Bunların yanı sıra parasal yönden problem teşkil etmeyecekse mevsimlik olarak perde değişikliği yapabilirsiniz. Mesela; yaz aylarında güneş ışığını engelleyecek kalınlıkta goblen (kalın kumaş), kış ayların da ise ince tül ve perdeler tercih edebilirsiniz. Çabuk yıpranmayan sağlam kumaş olmasına özen gösterebilirsiniz.

Eğer salonunuzda ya da odanızda pencere kısmını çok sık kullanıyorsanız ve açıp kapatmıyorsanız tercihinizi stor kullanarak modern bir hava katabilirsiniz. Ancak sık sık kullanıyorsanız tül ve perde uyumunu yakalamanızda fayda var.

PERDE SEÇİMİNDE RENK

Renk olarak tercihlerinizde de zorlanıyorsunuzdur mutlaka. Eğer salonunuz ya da odanız küçük ve dar ise tek renk ve açık tonda renkler tercih edebilirsiniz. Mesela duvarınızın rengine yakın tonlar tercih edebilirsiniz ve odanızın daha kullanışlı ve ferah olmasını sağlayabilirsiniz. Ama kesinlikle birebir aynı renk tercih etmeyin. Bu şekilde bir tercihle evinizin sıcak renk uyumunu bozabilirsiniz. Eğer salonunuz yeterince genişliğe sahipse ve kullanım alanı olarak büyükse perde seçiminiz biraz daha keyfinize göre tercihler sunacaktır size. Farklı şekil ve renklerle salonunuza bambaşka bir renk katabilirsiniz.

MUTFAKTA PERDE SEÇİMİ

Evinizde salon ve odalar kadar mutfaklarınızda seçeceğiniz perdeler de önemlidir ve bir o kadar da zordur. En sıkıntılı durumlar ise ocak ile pencerenin yan yana olmasıdır. Bu durumlarda en güzel çözüm ocağınıza engel olmayacak perdeler tercih etmektir. Stor mekanizmalı perdeler oldukça kullanışlıdır. Aynı şekilde jaluzi tercih edilebilir. Ancak satın alacağınız mağaza danışmanlarınıza temizliği kolay ve mekanizması sağlam olan ürünleri sormayı ihmal etmeyin.

Eğer mutfağınız ve pencereniz kullanım açısından gayet iyiyse perdelerinizi hafif ve ince tülden yana tercih edebilirsiniz.

Bunların yanı sıra projeksiyon perdesi seçimi ve projeksiyon perdesi fiyatlarına web sitemizden bakabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir